Álláskeresés introvertáltként
Jó vagyok abban, hogy eladjam magam.
Az évek alatt megtanultam a legingoványosabb talajon is nyugalmat színlelve állni. Teli van a zsebem technikákkal arra, hogyan legyek épp elég szimpatikus, hogyan kelljek, hogyan adjam el magam látszólag extrovertáltként.
Csak közben baromi fárasztó…És az a legrosszabb, hogy szerintem a cégeknek valójában nem is erre lenne szükségük.
Megnézel egy álláshirdetést és megpróbálod magad elképzelni benne. Tetszik, amit érzel? Tetszik a napi munka gondolata? El tudnád képzelni ott magad hónapokig vagy évekig? Oké. Akkor nézzünk utána a cégnek. A cég szimpatikus. Sőt… egészen jó az üzenet, amit közvetítenek. Összeszeded magad, írsz egy motivációs levelet, becsatolod az önéletrajzod és elküldöd.
Aztán vársz.
És vársz.
Majd három hét múlva csörög a telefon, és rögtön bele is csapnak egy telefonos interjúba. Időd sincs megkérdezni, pontosan melyik állásról van szó, mikor hirdették meg, vagy hogy gyorsan rá tudj keresni újra.
Azonnal jön az első kérdés: Miért jelentkezett az állásra?
Hát…
évek óta hobbim nem éhen halni és fűtött lakásban élni.
A következő kérdés: Miért a mi cégünkhöz jelentkezett?
Nem mondhatom azt, hogy mert tíz perc sétára van a lakástól, és őszintén szólva ez jelenleg az egyik legvonzóbb tulajdonsága. Hogy nem venné el az életem maradék energiáját az ingázás.
Szóval indul a bullshit. És nem csak tőlem. Tőlük is.
Az egész annyira őszintétlen, hogy néha szinte fizikai fájdalmat okoz. Elindul a „mi milyen embert keresünk”, válaszként pedig automatikusan jön a „de jó, nekem pont ez a hobbim”. Mintha mindenki szerepet játszana. Végül egészen jól sikerül az interjú. Elköszöntek, hogy pár napon belül keresnek.
Aztán semmi.
Hosszú hetekig semmi.
Majd négy hét múlva kapsz egy emailt…
Egyszerűen baromi fárasztó az egész.
Értem, hogy ma ez a rendszer. Tudom, hogy mindenki próbál kitűnni. Közben pedig azt érzem, hogy introvertáltként folyamatosan valaki másnak kell mutatnom magam ahhoz, hogy egyáltalán esélyem legyen.
Szerencsére vannak most ingyenes webinárok amik segítenek az állás keresésben. Megmutatják mely rejtett gyűjtő weboldalakat érdemes figyelni és hogy hogyan kell használni. Kismillió előadás van arról, hogyan építsd fel a Linkedin profilod és arról is, hogyan lehetsz pl Virtuális Asszisztens. Már ezen is komolyan elgondolkoztam, csak itt is aza problémám, hogy el kell adnom magam.
És már én is elgondolkodtam rajta. Csak ott is ugyanoda lyukadok ki.
El kell adnom magam.
Próbálok nem kétségbe esni. Inkább arra figyelni, hogy mennyi lehetőség van előttem. Hogy talán valahol létezik egy hely, ahol nem kell egész nap szerepet játszanom.
De néha nehéz.
Nehéz mindig lelkesnek maradni.
Ez az álláskeresés mostanában nem igazán introvertáltaknak való 😀
